Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kadınlar ne tür ağrı kesicileri kullanmamalı?

16,406
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kadınlar ne tür ağrı kesicileri kullanmamalı?

Gebelikte vücudun tüm sistemleri gebelikten etkilendiği için ağrılar çok çeşitli olabilir. Bunlar mide ağrısı, memelerde ağrı, baş ağrısı, karın, kasık ve bacak ağrıları olabilir. Ağrıların öncelikle gebeliğe bağlı olup olmadığını anlamak için kadın-doğum doktoruyla birlikte değerlendirmek gerekir. Eğer öyleyse altta yatan nedene bakmalı, anne veya bebeğin hayatının tehlikede olup olmadığını  araştırmalıdır. Bunlar elendikten sonra bu ağrılar gebelikte görülebilecek rahatsızlıklar kategorisine alınabilir.

Gebelikte alınan ilaç kan dolaşımına geçen bir ilaçsa bu ilaç plasenta yoluyla bebeğe de geçer. Plasentaya geçemeyecek büyük moleküldeki ilaçlar bebeğe geçmez.

Sindirim sistemiyle ilgili bazı ilaçlar örneğin mide asidini azaltıcı, kabızlığı giderici, mide bulantısını giderici ilaçlar sindirim sisteminde kalıp kan dolaşımına geçmeyeceği için bunların bebeğe etkisi olmaz.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımıyla ilgili en sık karşılaşılan durum ağrı kesiciler üzerinde toplanmakta. Birçok ağrı kesici ilaç piyasada serbest bir şekilde dolaşımdadır, aynı zamanda evlerimizde de birçok ağrı kesici ilaç bulunmakta. Ancak bu ağrı kesicilerin neredeyse tamamına yakını gebelikte kullanımı sakıncalı olan ilaç grubundadır.

Bazı bitkisel ürünlerin de ağrı kesici özelliği olduğu bilinmekte ancak bunlar da yine gebelik döneminde sakıncalı ilaç grubunda yer almaktadır. Anne adayını ağrıyı eğer dayanabiliyorsa ilaç almadan geçiştirmesi oldukça tercih ettiğimiz bir durum.

Gebelik kategorisine alınan ağrıların ilaç kullanmaksızın egzersizle gidermek de mümkün olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat