Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kadınlar enfeksiyonlar için ilaç kullanabilir mi?

29,423
kez izlendi
Puan: 3.47 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kadınlar enfeksiyonlar için ilaç kullanabilir mi?

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı üzerinde dikkatli durulması gereken bir konudur. Yapılan çalışmalarla ilaçlar A - E arasında kategoriye ayrılmıştır. 

A ve B kategorisindeki ilaçlar kullanılabilir. C ve D kategorisindeki ilaçlar için doktora danışmak gerekir. E ketagorisindeki ilaçlar ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Gebelik dönemindeki anne adaylarında ilaç kullanırken yarar - zarar dengesi iyi ayarlanmalıdır. 

Hamilelik döneminde kullanılacak ilaç anne adayını kesin olarak koruyacaksa, sağlığını düzeltecekse ve ilacın yararı bebeğe verilecek zarardan daha yüksekse doktor gözetiminde kullanılabilir. 

Gebelerde üriner enfeksiyon anatomik ve hormonal nedenlerle çok sık görülür. Bu enfeksiyonlarda asemptomatik bakteri denilen hiç bulgu vermeyen idrar yolu enfeksiyonu gibi tedavi edilmeyen vakalarda ciddi böbrek enfeksiyonlarına, kişinin hastaneye yatırılmasına neden olabilir. 

Başlangıçta tedbiri alınmayan enfeksiyonlar hastaya ilaç vermeme adına çok ciddi boyutlara ulaşarak daha ciddi sorunlara neden olabilir. Gebelere verilecek ilaçların kategorisi iyi bilinmeli ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat