Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kadınlar aşerdikleri her yiyeceği yiyebilir mi?

6,946
kez izlendi
Puan: 3.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kadınlar aşerdikleri her yiyeceği yiyebilir mi?

Hamile kadınlar aşerdikleri zaman bulunabilen ve vücuda zararı olmayacak türde yiyecekleri yiyebilirler. Aşerilen yiyecekler hamilenin nefsini köreltmek için mümkün olduğunca yenmelidir. Ancak hamilelerin her yiyeceği yemesi doğru değildir. Örneğin canı sürekli dondurma isteyen bir gebe hamilelik döneminde aşırı kilo alabilir. Bunun yerine kuru üzüm ya da kuru kayısı yemesi daha faydalıdır. 


Gebelik döneminde sürekli olarak tuzlu yiyeceklere aşeren gebeler aşırı oranda tuzlu besin tükettiği takdirde uyarılması gerekir. Bunun yerine hafif tuz ve baharatlarla çeşnilendirilmiş mısır patlağı yenebilir. Gebelik döneminde tuzlu kraker, yağlı börek yemek yerine daha hafif yiyecekler tercih edilmelidir. 

Aşırı derecede ekşi yiyecekleri aşeren gebelere bol protein kaynağı olan balığın üzerine limon sıkarak yemesi önerilmelidir. Böylece hamilelerin ekşi ihtiyaçları giderilmiş olur. Dolayısıyla hamilelerin her aşerdiği yiyeceği yememesi gerekir, zira her yiyeceğin fazlası vücuda zarar verir. 

Gebelik döneminde kimi zaman hiç tüketilmemesi gereken yiyeceklere karşı aşerme de görülebilir. Örneğin hamileler toprak, tebeşir, kibrit gibi maddelere de aşerebilir. Bunların yenmesine kesinlikle izin verilmemelidir. Toprak yemek isteyen hamilelerde demir eksikliği anemisi şüphesi vardır. Bu durumda hastaya kan sayımı yapılarak ona göre tedavi uygulanmalıdır. Kan eksikliği çıkan kişilere kan yapıcı gıdalar ile besin takviyesi yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat