Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Halluks rigidus tedavisi nasıl yapılır?

7,857
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Halluks rigidus tedavisi nasıl yapılır?

Halluks rigidus ya da sert başparmak sorunu ayak başparmağı ekleminde oluşan deformasyon nedeniyle ortaya çıkan haeket bozukluğudur.

Halluks rigidusta tedavi iki aşamalı olarak yapılır. Rahatsızlık hangi seviyede olursa olsun tedavinin ilk aşamasında ameliyat dışı yöntemler uygulanır. Bunlardan ilki hastalarda kişiye özel tabanlık kullanılmasıdır. Kişiye özel tabanlıkların hazırlanması tedavinin giriş aşamasıdır. Bunun yanında uygun ayakkabı kullanımı, kişilerin önü geniş, yumuşak ve topuğu desteklenmiş ayakkabılar ile özel tabanları kullanması şikaletlerin azalmasına ciddi seviyede katkıda bulunur.

Tabanlık ve uygun ayakkabı kullanımının yeterli olmadığı durumlarda soruna neden olan parmak eklemine yapılan enjeksiyonlarla ağrının azaltılması yoluna gidilir. Bu enjeksiyonlarda kortizon gibi ilaçlar kullanılabildiği gibi hyalüronik asit gibi maddeler de kullanılabilir. Bu iki ilacın kullanımı hastada ağrıyı geçici olarak azaltır ve hasta özel tabanlık ve ayakkabası ile daha rahat yürüyebilir.

Sayılan uygulamaların yetersiz kalması durumunda hastalarda çeşitli halluks rigidusun cerrahi yöntemlerle tedavisi denenir. Erken evrelerdeki rahatsızlıklarda cerrahi teknikle kemiğin üzerindeki çıkıntı alınır ve eklem aralığı temizlenir. Daha  ilerlemiş evrelerde başparparmak protezleri uygulanır. En ileri aşamada ise cerrahi yöntemle paşparmak ekleminin dondurulması uygulaması yapılır. Hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına hastanın yaşı, kilosu, sportif beklentisi gibi kriterler göz önünde bulundurulur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat