Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Halluks rigidus ameliyatı nasıl yapılır?

11,585
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Halluks rigidus ameliyatı nasıl yapılır?

Halluks rigidusun ameliyatla tedavisinde hastaların bilmesi gereken 3 önemli nokta vardır.

Ameliyat genel anestesi yapılır ve kişinin hastanede bir gece yatması gerekir. Hastaya bir protez uygulaması ya da eklem temizliği yapılmışsa ameliyattan sonraki 5 ve 7. günlerde hemen fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine başlanır. Eğer ameliyat dondurma yöntemi ile yapılmışsa hastanın 3 hafta evde dinlenmesi önerilir. Bu nedenlerle hastanın hekimi ile konuşması gereken ilk konu ne tür bir ameliyat geçirecekleridir.

İkinci önemli nokta ise hastanın ayakkabı giyme beklentilerinin gerçekleşmesi süresidir. Burada ameliyat kadar, hastanın ameliyat öncesi durumunun ne olduğu, herhangi bir şişlik olup olmadığı gibi konular gündeme gelir. Halluks rigidus ameliyatı geçirmiş kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta yaklaşık 3 ay boyunca kendi istedikleri ayakkabıları giyemeyecekleridir. Ameliyat sonrasında ilk 3 hafta mutlaka ameliyat sonrası ayakkabı denilen özel bir ayakkabı giyilmesi gerekir. Ardından da genellikle 3 aylık bir dönem boyunca spor ayakkabı giyilmesi gerekir. Bundan sonra ayağın durumuna göre dolgu topuk, platform ayakkabı kullanımına izin verilir.

Üçüncü önemli nokta da yapılan ameliyatın sonucu ile ilgilidir. Eğer bir dondurma ameliyatı yapıldıysa bu zaten son evre bir ameliyattır. Bu ameliyat yapıldıktan sonra hastanın ayak başparmağı bir daha hareket etmeyecektir. Protez takılmış ya da eklem temizliği yapılmış hastaların yüzde 70 ya da 80'inde 10 yılın sonunda ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Hastanın tedaviye ve tedavi şekline tüm bunlara göre karar vermesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat