Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Haksız rekabet davalarında nasıl cezalar verilebilir?

825
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Haksız rekabet davalarında nasıl cezalar verilebilir?

Türk Ticaret Kanunu'ndaki haksız rekabet hükümlerine aykırı davrananlar bu aykırılıkları kasten yaptıkları durumlarda hapis cezası ile karşı karşıya alabilirler. Bu ceza hukuku bağlamında ekonomik suç olarak değerlendirilir. 

Türk Ticaret Kanunu madde 62 ve devamında belirtildiği üzere fiil daha ağır bir cezayı gerektirmedikçe, davayı açma hakkı haiz olan kişiler buna başvurabilirler. Her bir eylem için 2 yıl ve adli para cezası söz konusudur. 

Bu suç şikayete bağlı bir suçtur ve zamanaşımı vardır. olan öğrenildiği andan itibaren 6 ay içinde savcılığa şikayet dilekçesi vermek gerekir. Eğer bir kaç tane şikayetçi varsa bir kişinin şikayet zamanını geçirmiş olması diğer kişilerin de şansı kaçırmış olmaları anlamına gelmez. 

Soruşturma esnasında zararı tazmin edilen ve karşı tarafla anlaşan kişi şikayetinden vazgeçebilir. Mahkeme yargılama esnasında da karşı tarafla anlaşılabilir. Anlaşma durumunda dosya düşer. Ancak hüküm verildikten sonra şikayetten vazgeçmek infazı etkilemez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat