Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

H vitamini nedir?

4,602
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

H vitamini nedir?

B7 vitamini ve biyotin olarak da bilinen H vitamini, özellikle cilt ve saç sağlığı için önerilen vitaminler arasında yer alan, saç ve cilt bakım ürünlerinin reklamlarında adını sık sık duyduğumuz için oldukça popüler bir vitamindir. H vitaminindeki "H" harfi, Almanca "Haar" (saç) ve "Haut?tan (cilt) gelmektedir. Bu nedenle "güzellik vitamini" olarak bilinir. 

Suda çözünen vitaminler kategorisinde listelenen biotin vücutta depolanmaz. Temel olarak diğer B vitaminleri gibi vücuda enerji sağlar, gıdalar yoluyla alınan yağ ve karbonhidratların sentezinde kullanılır. Ayrıca merkezi sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. H vitamini eksikliğinde nörolojik hastalıklar, büyüme problemleri, saç ve cilt sorunları görülebilir.

H vitamini tek olarak değil, genellikle diğer  B grubu vitaminleriyle beraber kullanılmaktadır. H vitamininin kullanıldığı yerler; egzama, dermatit şeklindeki cilt problemleri, kilo vermek isteyenler için, saç dökülmesine engel olmak ve saçların beyazlamasını geciktirmek için, kan şekeriyle kolesterolün düşürülmesi için, yanlış beslenme problemlerini giderebilmek amacıyla kullanılmakta ve yarar sağlamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat