Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

H vitamini ne işe yarar?

1,489
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

H vitamini ne işe yarar?

1940'lı yılların başlarında keşfedilen H vitamini şeker ve yağın metabolize edilmesinde kullanılır. Şekerin metabolize edilmesi sırasında kullanılan H vitamini kimyasal enerjiyi açığa çıkarır. H vitamini eksikliğinde, şekerin vücut tarafından doğru kullanılamamasından ileri gelen enerji azlığı nedeniyle kas ağrıları, güçsüzlük, kramplar görülebilir.

H vitamininin eksikliğinde görülen bir diğer belirti ise çeşitli cilt problemleridir. Bunun nedeni ise vücutta yağın işlenmesi sırasında H vitamininin kullanılan enzimlerin üretimi için gerekli olmasıdır. Bu enzimler yeterince üretilmediğinde, yağ asitleri sentezlenemez ve diğer hücreler gibi cilt hücreleri de yenilenemez. Sonuç olarak ciltte beyaz yamalar, aşırı kuru bölgeler oluşabilir ve cilt genel olarak solgun görünebilir. 

Glikoz ve yağın enerjiye çevrilmesinde önemli bir rolü bulunan H vitamini eksikliğinde, bu enerjiye fazlasıyla ihtiyaç duyan merkezi sinir sisteminin fonksiyonları olumsuz etkilenebilir. Nöbetler, kas koordinasyonu eksikliği gibi sinir sistemi ile bağlantılı pek çok rahatsızlık H vitamini eksikliği nedeniyle oluşabilmektedir.

H vitamini aynı zamanda gebelik döneminde, saç dökülmesi ve zayıf tırnakların tedavisinde, bebeklerde deri döküntüsünde, hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme tedavisinde, diyabete bağlı sinirsel ağrılar için ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılan vitaminler arasında yer almaktadır.Gebelikte H vitamini eksikliği olursa, doğan çocuklarda anormallikler veya sakatlıklar olabilir. Bu nedenle gebe kadınlar folik asitle birlikte (400 mikrogram/gün) en azından günlük 30 mikrogram  H vitamini de almalıdırlar.

Diyabet hastalığı olan bireylerde kan şekeri iyi kullanılamadığında H vitamini eksikliği de olmaktadır. H vitamini alan şeker hastalarında kan şekerinde düşme olmaktadır. Bu konuda çalışmalar az olsa da H vitamini vitaminin şeker hastalarına verilmesi faydalıdır. Kırılması olan tırnaklarda H vitamini verilmesi sonrası tırnaklarda kalınlaşma ve kırılmada azlık görülmüştür. H vitamini eksikliğinde saç dökülmesi görülürse de H vitamini yapılmış bu konuda bilimsel çalışma yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat