Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneşe ya da ışığa bakınca neden hapşırırız?

3,172
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Güneşe ya da ışığa bakınca neden hapşırırız?

Çoğu insanda güneşe ya da bir ışık kaynağına bakınca veya loş bir ortamdan aydınlık bir ortama geçtiğinde hapşırma tetiklenebilir. Hapşırma normalde şöyle gelişir:

Burun üzerinde buruna dışarıdan giren toz, polen ya da bakteri gibi partikülleri algılayan sinirler vardır. Bu partiküller burna girdiğinde buradaki sinir uçları beyne sinyal gönderir. Beyinde yüz sinirlerini tetikleyerek hapşırmayı başlatır. Hapşırma refleksi başladığında diyafram kasılarak ciğerlere hava doldurur ve sonra tekrar kasılarak havayı mümkün olduğunca basınçlı bir şekilde burun yoluyla dışarı püskürtür. Bu sırada burun ve sinüs kanalları temizlenir.

Işığa bakmak da göz ve çevresinden geçen yüz sinirlerinde benzer bir uyarıcı etki yapar ve hapşırma tetiklenir. Hapşırma genetik yatkınlıkla yakından ilgilidir. Genetik yapı olarak kolay hapşıran kişiler ışık değişikliklerinde de kolayca hapşırabilir.

Burun içindeki bazı yapılar genital bölgelerdeki erektil, yani uyarıldığında kan toplayarak genişleyen veya büyüyen dokularla benzer özellikler taşır. Güneşin de bu erektil dokuları etkileyerek hapşırmayı tetiklediği de düşünülmektedir.

Güneş nedenli hapşırma ataklarını bastırmaya çalışmak doğru değildir. Bu durum son derece doğal ve üst solunum yollarının temizlenmesini sağlayan bir reflekstir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat