Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş yanığı olan kişiye ilk yardım nasıl yapılır?

802
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş yanığı olan kişiye ilk yardım nasıl yapılır?

Güneş yanığı birinci ve ikinci derece olarak karşımıza çıkabilir. Özellikle güneşe aşırı maruz kalmamızda cildimizin üst tabakası bu durumdan olumsuz etkilenir. Ve ciddi kızarıklıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Eğer deride yalnızca kızarıklık varsa buna birinci derece yanık denir. 


Eğer derideki kızarıklık, altında sıvı kabarcıkların oluşmasını sağlamışsa buna ikinci derece yanık denir. Her iki yanık türünde de kişiler bulundukları ortamdan uzaklaştırılmalı. Yanığın oluştuğu bölge 15 - 20 dakika musluk suyu ile yıkanmalı. 

O bölgede bulunan ve ısınmış olan metal herhangi bir saat, yüzük, kolye , künye gibi şeyler varsa hemen çıkarılmalı. Kişinin bilinci açıksa, yeri ve zamanı biliyorsa bol miktarda su ya da maden suyu içmesi sağlanmalı. Ve yanıklı bölgenin tedavisi için en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Böyle durumlara yanığa maruz kalan bölgeye, salça, biber salçası, süt, diş macunu, zeytinyağı gibi yabancı maddeler kesinlikle sürülmemelidir. Unutulmamalıdır ki, bu tür ürünler yanığın oluştuğu bölgeye sürüldüğünde daha fazla doku hasarına neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat