Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş kreminin kaç faktör olacağına nasıl karar vermeliyiz?

17,652
kez izlendi
Puan: 4.89 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş kreminin kaç faktör olacağına nasıl karar vermeliyiz?

Güneş koruyucusu seçerken dereceleri bizim için önemlidir. 30 koruma faktörü benim için yeterli mi, 50 faktör mü kullanmalıyım ya da 100 koruma faktörlü güneş koruyucu mu kullansam gibi sorular hastalarımızın bize en çok sorduğu sorulardandır. 15 koruma faktörlü bir güneş koruyucu bile sizi %90 oranında koruyacaktır. Ancak güneş kreminin derecesi arttıkça korunma süresi değişmektedir. 

Güneş koruyucusu dereceleri

Güneş koruyucuların faktörünü belirlerken ten rengimiz çok önemlidir. Ve kullanacağımız güneş koruyucularının derecesini belirlerken dikkat etmemiz gereken bir kural vardır. Her kişinin güneş gördüğü zaman cildinde oluşacak kızarıklık aynı olmayabilir. Hatta bazı insanlar hiç kızarmayabilir. 

Herkesin güneşte kaldıktan sonra bir kızarma zamanı vardır. Bir kişi 5 dakika güneşte kalınca kıpkırmızı olurken, ten rengi daha koyu olan bir diğer kişi 10 15 dakika güneşte kaldıktan sonra kızarabilir. Söz gelimi 15 koruma faktörlü krem kullanıldıysa kızarma süresi 5 dakika güneşte kalınca kızaran bir kişide 5 çarpı 15, 10 dakika güneşte kalınca kızaran kişide ise 10 çarpı 15'tir. 

Güneş koruma faktörlü krem seçerken dereceler, güneş koruma derecesini artırmak için değil, korunma süresini belirtmek için kullanılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat