Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş alerjisine en sık kimlerde rastlanır?

4,539
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş alerjisine en sık kimlerde rastlanır?

Güneş alerjisi her ırktan insanda görülür. Beyazlarda da, koyu tenlilerde de görülebilir. Güneş alerjisinin görülme riski yine de açık tenlilerde daha fazladır. Aynı zamanda kadınlar erkeklere göre dezavantajlı grupta yer alırlar. Polimorf ışık erüpsiyonu kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülür.

Bazı ilaçlar güneş alerjisi riskini arttırır. Tetra grubu denen antibiyotikler, bazı tansiyon ilaçları, bazı ağrı kesiciler, diyabet ilaçları alerji riskini arttıran ilaçlardır. Bu ilaçları kullanan hastalar güneşe çıkarken mutlaka koruyucu kullanmalıdır.

Bazı güneş alerjisi türleri sadece çocuklarda görülür. Çocukların yaşı büyüdükçe güneş alerjileri de kaybolur. Çok fazla deterjan, parfüm gibi maddelerle temas da güneşe alerjiye neden olabilir. Bu malzemelerle ilgilenen mesleklere sahip insanlar güneş alerjisi açısından daha dikkatli olmalılardır.

Güneş alerjisi açısından bazı deri hastalıkları riskli grupta yer alır. Sedef, atopik egzama, rozesea hastalıkları bu grupta yer alır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat