Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş alerjisi neden olur?

2,559
kez izlendi
Puan: 2.17 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş alerjisi neden olur?

Güneş ışınları görünür ve daha kısa olan ultraviyole ışıklarından oluşur. Güneş alerjisi daha çok ultraviyole ışıklarından kaynaklanır. Ultraviyole ışıkları da A ve B olarak ikiye ayrılır. Çoğu güneş alerjisinin nedeni ultraviyole A ışınıdır. Bazı hastalarda hem ultraviyole A hem de B'ye karşı alerji oluşabilir.

Güneş alerjisinin nedenlerini gruplara ayıracak olursak öncelikle nedeni bilinmeyen güneş alerjilerinden bahsedebiliriz. Bu, en sık rastlanan gruptur. Bu grubun içerisinde yaz ışık erüpsiyonu, bahar erüpsiyonu çocukları özellikle etkiler.

Lupus
gibi bazı romatizmal hastalıklar güneş alerjisi nedeni olabilir. Bazen bazı güneş alerjilerinin ortaya çıkışı için hastanın bir ilacı kullanıyor olması gerekebilir. Bazı ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları ve antibiyotik kullanıp hasta güneşe maruz kaldıktan sonra alerji oluşabilir.

Ülkemizde en çok incir dermatiti dediğimiz durumla karşılaşırız. İncirin suyunda bulunan bir takım maddelerin güneşle aktive olması sonucu temas eden deri alanlarında su toplanması görülebilir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat