Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gündelikçi ve bakıcı için SGK'ya prim nasıl yatırılır?

24,361
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gündelikçi ve bakıcı için SGK'ya prim nasıl yatırılır?

Gündelikçi ve bakıcılar için yatırılacak aylık prim bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu için oluşturulan internet sitesi üzerinden bildirilmesi gerekir. Aylık prim bildirgesinde, çalışanın çalıştığı ve çalışmadığı gün sayısı ile çalışmadığı günlerin çalışmama nedenleri bildirilir. Bu bildirge ile tahakkuk fişi alınır. Tahakkuk fişi ödeme yapılacak miktarın gösterildiği belgedir. 

Ayın 23'üne kadar aylık prim bildirgesi verildikten sonra tahakkuk fişinde belirtilen prim tutarı ayın 30'una kadar bankaya yatırılmalıdır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'na aylık prim bildirgeleri ayın 23'üne kadar verildikten sonra ödemeler ay sonunda bankalara yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu'na ay içerisinde ödenmeyen tutarlar ile ilgili ceza ödemeleri yapılır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak evde gündelikçi ya da bakıcı çalıştıran kişiler iş veren durumundadır ve çalışılan ev de iş yeri konumundadır. Gündelikçi  ya da bakıcı çalıştıran ev sahipleri iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili tedbirler almayı ihmal etmemelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat