Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gülten Dayıoğlu'nun Dört Kardeştiler adlı kitabında ne anlatılır?

7,189
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gülten Dayıoğlu'nun Dört Kardeştiler adlı kitabında ne anlatılır?

Gülten Dayıoğlu çocuklar ve gençler için yazmış olduğu onlarca kitabın sonunda kendi adına taşıyan bir vakıf kurmuştur. Bu vakfın amacı çocuklara ve gençlere nitelikli kitaplar ve eserler üretmektir. Çocuklar da onun kitaplarını çok okuyarak onun bu ilgisini karşılıksız bırakmamışlardır. 

Anne, çocuk ve torun olarak 3 nesli yazarı olan Gültan Dayıoğlu Dört kardeştiler adlı kitabında köy yerinde annesiz ve babasız kalmış olan öksüz, yetim çocukların hikayesini anlatmıştır. 

Hasibe kadın dördü küçük yaşlarda ölmüş olan 7 tane doğumun ardından oğlu Hasan'ın doğumundan kısa bir süre sonra vefat etmiştir. Geride en büyüğü 6 yaşında Feten, en küçüğü 5 günlük Hasan olmak üzere 4 çocuk bırakmıştır. Babaları köyün kurucusudur. Çocuklar dedeleri ile birlikte evde yaşamaktadırlar. Feten'in becerikliliği, dedenin gözetimi, komşuların yardımı sayesinde çocuklar bir düzen içerisinde yaşamaktadırlar.

Ancak babası korudayken komşu köyün saldırısı sonucunda vefat edince düzenleri bozulur, ardından dede rahatsızlanır ve 2 kız kardeş şehirde evlatlık verilir. Bunun ardından Hasan kaz, Feten de koyun çobanlığı yaparak bir süre daha yaşamlarına devam ederler. Dedenin vefatından sonra düzenleri iyice dağılır. Feten'i şehire, çok kötü bir ailenin yanına evlatlık verirler. Hasan da köyün muhtarının yanına yanaşma olarak girer. Muhtar da çok kötü davranır. Bunca acıklı olaydan sonra kitabın sonu mutlu biter. Romanın kapağında 10 yaş için uygun olduğu yazmaktadır. Kitabın en güzel yanı köy yaşamını çok renkli bir biçimde anlatmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat