Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

GTA 5 nasıl bir oyun?

6,479
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

GTA 5 nasıl bir oyun?

Merhaba, bugün Oyun Uzmanı programımızın ikinci bölümünde sizler için daha önce yeni ve eski nesil konsollarda büyük başarı grafiği yakalayan, oyun dünyasının, geniş içeriğe sahip en bilinen oyunlarından Grand Theft Auto 5'i inceleyeceğiz. 


Eski ve yeni nesil konsol oyuncuları tarafından çok sevilen GTA 5 Nisan ayında PC platformu için piyasaya sürüldü. PC'de 4K çözünürlük ve 60 FPS seçenekleriyle karşımıza çıkan yapım, bu kez daha detaylı kaplamalar ve oyun akıcılığıyla üst düzey bir deneyim sunuyor. Tabii burada alacağınız performansın sisteminiz ile doğru orantılı olacağından bahsetmekte yarar var. İsterseniz PC için sistem gereksinimleri nelermiş onlara bir göz atalım: 

Minimum Sistem Gereksinimleri: 
İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2
İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2.5GHz 
RAM: 4GB Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11) 
Ses Kartı: 100% DirectX 10 destekli
Boş Alan: 65GB 

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri: 
İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs) 
RAM: 8GB ? Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
Ses Kartı: 100% DirectX 10 destekli
Boş Alan: 65GB 

GTA 4'te yaşanılan PC optimizasyon sorununu yeni oyunda yaşamak istemeyen Rockstar Games bu kez uzun süren bekleyişin ardından bilgisayarlarda daha akıcı bir oyun deneyimini sunabilmiş. Oyun harddiskinizde 60 GB'lık bir alan kaplıyor. Dijital ortamlardan indirecekseniz Adil Kullanım Kotanızın dolabileceğini belirtelim. 

Oyunun işleyişi
3 ana karakteri paralel bir hikaye kurgusuyla kontrollerimize sunan oyun gerçekte var olmayan kurgusal şehir Los Santos'ta geçiyor. Burası size adeta yaşayan bir şehirde olduğunuzu hissettiriyor. 3 farklı karakterin birbirlerinden ayrı ve uzak yaşamlarında, ortak amaç için yollarının kesişmesi oyunun kurgusal yönden fazlasıyla üzerinde durulduğunu gösteriyor. Her bir karakterin kendine has bir hayatı ve yaşam tarzı var. Michael De Santa eski bir suçlu ve aile babası, Franklin Clinton genç bir çete üyesi ve dolandırıcı, Trevor Philips ise taşrada yaşayan uyuşturucu ve silah kaçakçısı asabi bir karakter. 

Oyun içinde hikâyenin izin verdiği ölçüde bu karakterler arasında geçiş yaparak istediğiniz hikayeden ve görevden devam edebiliyorsunuz. Bu da size tek düze bir karaktere bağlı kalmak yerine şehrin farklı noktalarında bambaşka maceralar yaşamanıza olanak sağlıyor. 

Oyunda arabadan, motorsiklete, helikopterden, jete, tanktan, jetskiye, bisikletten,sürat teknesine kadar çok çeşitli bir araç yelpazesine sahipsiniz ve hepsini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca oyun alanına serpiştirilmiş yan görevler sayesinde çeşitli yarışlara da katılarak deneyiminizi geliştirebiliyorsunuz. 

Yan görev demişken ayrıca oyunda spontane olarak karşınıza çıkabilecek yan görevler de var. Örneğin aracınızla yolda giderken bir anda bir kapkaççının yayalardan birinin çantasını alıp kaçmaya başladığını görüyorsunuz ve hırsızın peşine düşüp yakalayarak, isterseniz çantayı sahibine iade ediyor, isterseniz alıp kaçabiliyorsunuz. Tamamen size kalmış. Eğer sahibine geri götürüseniz bazen küçük bazen kayda değer miktarda ödül parası alabiliyorsunuz. 

Oyun bunların dışında tenis, dart, paraşütle atlama, avcılık, poligon, uçuş eğitimi, gibi alanlarda hikaye dışında eğlenceli aktivitelerle sizi hiç sıkılmadan uzunca bir süre sizi etkisi altına almayı başarıyor. Ayrıca borsa alım satımları, araç modifikasyonu, karakter özelleştirmeleri, ev ve araç satın alımı gibi detaylar da unutulmamış. 

Tüm oyun hikayesi ve yan görevleri bitirdiğinizde sizi gerçek oyuncularla birlikte yaşayacağınız GTA ONLINE bekliyor. GTA ONLINE çete sistemini multiplayer moduna eklemiş ve en fazla 5 çeteye üye olabilmenize ve bu çetelerle birlikte görevlere katılarak deneyim puanları kazanmanıza olanak sağlıyor. Çete dışında bireysel olarak da katılabileceğiniz çok çeşitli online modlar sizi uzun süre oyalayacak. 

GTA ONLINE için Mart ayında çıkış yapan ücretsiz ek paket Heist modu da yine multiplayer senaryo bazlı soygun görevleri içeren dolu dolu bir macerayı beraberinde getiriyor. Bu modda soygun başlatabilmek için oyunda bir ev sahibi olmanız gerekiyor. 

Özetle GTA V yine oyun severlerin gönlünü fetheden bir yapım olarak tekrardan PC platformu için sizlerle buluşuyor. Kesinlikle alıp oynayın pişman olmayacaksınız. Herkese İyi Oyunlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat