Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gripten korunmak için nasıl beslenelim?

654
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gripten korunmak için nasıl beslenelim?

Kış aylarında havaların çok soğuk olmasıyla birlikte hastalıkların görülme sıklığı artar. Vücudu gribe karşı korumanın en iyi yolu sağlıklı ve düzenli beslenmekten geçer. Yeterli ve dengeli beslenme ile vücuda bütün besin öğelerini olması gereken ölçüde aldığınız takdirde bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilirsiniz.

Gripten korunmak için yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Gripten korunmanın yanı sıra günlük besin tüketimine de ana öğünlerde çeşitliliğe yer vermeniz gerekir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinizde sebze, meyve, tahıl, süt ve et grubu olması sizin gün içerisinde ve ilerleyen zamanlarda bağışıklık sisteminize güç katarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Tercih edilen besinlerin mevsiminde tüketilmesi faydayı üst seviyeye çıkarır.
Gribe iyi gelen besin öğeleri
- A vitamini
- C vitamini
- E vitamini
- Selenyum
- Çinko
- Omega 3 yağ asidi

Gripten korunmak için tüketilmesi gereken besinler
- Kayısı
- Yumurta sarısı
- Tam yağlı süt
- Limon, greyfurt, mandalina ve portakal
- Kuşburnu
- Çilek
- Domates
- Maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler
- Patates
- Yoğurt, kefir
- Soğan, sarımsak
- Şalgam ve şalgam suyu

Kayısı, yumurta sarısı, karaciğer, tam yağlı süt A vitaminini en çok içeren besinler arasında yer alır. C vitaminini yüksek miktarda içeren besinler turunçgillerden limon, greyfurt, mandalina ve portakaldır. Kuşburnu çilek, domates, maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler ve patates de C vitamini içeren besinlerdendir.

Yoğurt ve kefir tüketimi kış aylarında vücut direncini arttıran besinler arasında yer alır. Probiyotik içerikli olan yoğurt ve kefir bağırsak florasına olumlu etki yaratır. Kış aylarında günde bir ya da iki defa yoğurt ya da kefir tüketilmesi önerilir.

Soğan ve sarımsak içerisinde bulunan güçlü antioksidanları, zengin vitamin ve mineral içerikleriyle bağışıklık sitemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Kış aylarında her gün limon, havuç ve portakalı öğünlerde bulundurmak bünyenizi güçlendirerek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kış sebzeleri olan kereviz, pırasa ve enginar sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Şalgam suyunu sıklıkla tüketmek sizi gribal enfeksiyonlara karşı korur. Ancak tansiyon hastaları tuz içeriğinden dolayı şalgamı dikkatli tüketmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat