Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Grip için tedavi yöntemleri nelerdir?

8,365
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Grip için tedavi yöntemleri nelerdir?

Grip etkeni influenza virüs olan, ateş halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı ile karakterize bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bu şikayetler aslında bütün bakteriyel veya viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında ortak olarak sayılabilir.  

Örneğin ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı şikayeti ile müracaat  eden bir hastada ve hatta özellikle çocuklarda etken patojenin virüs olduğu düşünülüyor ise, ilk olarak tercih edilmesi gereken semptomatik tedavi olmalıdır ve iyileşme süresinin ortalama bir hafta olduğu akılda tutulmalıdır. 

Kliniğin kötüleşmesine karşılık aileye gerekli bilgilendirme yapılmalı böyle bir durumda hekime tekrar müracaat etmesi tembih edilmelidir. Semptomatik tedavi verilirken antiviral özelliği olan doğal ilaçların kullanılmasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerildiği unutulmamalıdır. 

Yapılan yanlışlardan biri de viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu tedavi edilirken üçüncü, dördüncü veya beşinci günde kliniğin tamamen düzelmemesi durumunda direkt olarak antibiyotik tedavisine başlanmasıdır. Böyle bir durumda oluşan senaryo antibiyotik tedavisinin ikinci gününde kliniğin düzelmesi ve bu başarının antibiyotik kullanımına mal edilmesidir. Oysa ki buradaki marifet semptomatik tedavinin başından sonuna toplam 7 günlük sürenin doldurulmuş olmasıdır. Aslında iki gün daha sabredilse kliniğin düzeleceği aşikardır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat