Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Grimm Kardeşler'in Hansel ve Gratel masalının konusu nedir?

2,596
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Grimm Kardeşler'in Hansel ve Gratel masalının konusu nedir?

Fakir bir oduncunun, Hansel ve Gretel adında iki çocuğu varmış. Bunların anneleri daha onlar küçükken ölmüş. Babaları da birkaç yıl sonra yeniden evlenmiş. Ama üvey anneleri kötü kalpliymiş ve çocukları da hiç sevmiyormuş. Çok fakir oldukları için az yiyecekleri varmış, onları da çocuklarla paylaşmak istemediğinden sürekli olarak kocasını, çocukları ormana götürüp bırakması için zorluyormuş. En sonunda adamı ikna etmiş. Ama üvey annesiyle babasının tartışmalarını duyan Hansel odalarının penceresinden kaçarak cebine bir sürü çakıl taşı doldurmuş. Ertesi gün babalarıyla birlikte giderlerken Hansel cebindeki taşları atarak, geçtikleri yolu işaretlemiş. Babaları ağaç kesip geleceğini söyleyerek onları ormanın derinliklerinde bırakmış. Sonra da geri dönmemiş. Ama çocuklar taşları takip ederek evlerini bulmuşlar.

Babaları yaptığından pişman olduğu için onları görünce çok sevinmiş. Üvey anneleri de sevinmiş gibi davranmış ama aslında kararı değişmemiş. Bir hafta sonra kocasını gene ikna etmiş. Bu sefer çocukların odasının penceresini kilitlediğinden Hansel çakıl da toplayamamış. O da mutfakta bulduğu kuru ekmeği alıp, cebine atmış. Yolda ekmekleri serperek ilerlemiş. Babaları gene onları bırakıp gitmiş. Akşam olup, babalarının dönmeyeceğini anlayınca ekmekleri takip etmek istemişler ama kuşlar bütün kırıntıları yediğinden bu sefer yollarını bulamamışlar. 

Ormanın içinde aç biilaç günlerce dolaşmışlar. En sonunda yolları bir evin önüne çıkmış. Bu evin duvarları ekmekten, çatısı pastadan, pencereleri şekerdenmiş. Çocuklar dayanamamış, evin çatısından, penceresinden bir parça kopartıp yemeye başlamışlar. Bu sırada içeriden yaşlı bir teyze çıkmış. Çocukları evine buyur edip, önlerine çeşit çeşit yiyecekler koymuş, akşam olunca da yumuşacık yataklar sermiş. Fakat sabah her şey değişmiş. Yaşlı kadın aslında çocukları tuzağa düşürmek için evini ekmek ve pastadan yapmış bir cadıymış. Amacı da onları şişmanlatıp yemekmiş. 

Hansel?i bir kafese kapatmış, Gretel'i hizmetçi yapmış. Gretel'e, iyice şişmanlatana kadar Hansel'i beslemesini emretmiş. Gretel çok ağlamış ama mecburen cadının emirlerini yerine getirmiş. Hansel, kafeste bir tavuk kemiği bulmuş. Cadı çok yaşlıymış ve gözleri de iyi görmüyormuş. Cadı, Hansel'in yeterince şişmanlayıp şişmanlamadığını anlamak için parmağını uzatmasını istedikçe bu kemiği uzatmış. Bu böyle günlerce sürmüş, en sonunda cadı dayanamamış ve zayıf da olsa onu yemeye karar vermiş. Gretel'den fırının yeterince ısınıp ısınmadığına bakmasını istemiş. Gretel, cadının niyetini anlamış ve onu kandırıp fırına bakmasını sağlamış, bu sırada arkasından ittirerek, fırının kapağı kapatmış. Ardından da kardeşini kurtarmış. 

Çocuklar cadının evinde buldukları mücevherleri de yanlarına alarak babalarının evine dönmüşler. Babaları iki eli başında, yaptıklarından pişman biçimde kapının önünde oturuyormuş. Çocuklarını görünce çok mutlu olmuş. Üvey annelerinin gittiğini söylemiş. Baba ve çocuklar bundan sonra hiç ayrılmadan mutluluk içinde yaşamışlar. 

Grimm Kardeşler tarafından uyarlanan bu masal yüzyıllardır çocuklara anlatılsa da aslında fazlasıyla şiddet barındırmaktadır. Açlık, savaş, salgın hastalıklar gibi sebeplerle çocukları ormana bırakmak, özellikle geç ortaçağ döneminde bilinen bir uygulamadır, bu durumdan esinlenildiği düşünülmektedir. Masalın mesajı, yabancıların görünürdeki cömertliklerine aldanılmaması gerektiğidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat