Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gözde uyum spazmı nedir?

8,376
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gözde uyum spazmı nedir?

Göz spazmını anlatmak için öncelikle uyumun ne olduğunu anlatmak gerekir. Bir insan uzağa bakarken ve yakına bakarken farklı kırma gücünü kullanır. Bir insanın gözü sıfır olsun diyelim. Uzağa bakarken  hiç uyum yapmadan 5 metre ötesini rahat ve net bir şekilde görebilir. Fakat okuma mesafesine geldiğimizde okumaya çalıştığı zaman uzaktan yakına doğru 4-5 diyoptri kadar kırma gücünü artırması gerekir. Bunu göz gözün içerisindeki merceği kasarak ve gözün içerisindeki bazı adaleler kasılarak gözün lensini daha bombe haline getirir ve kırma gücünü artırır. Biz de böylece yakını okuyabilir hale geliriz.

Örneğin 40 yaşından sonra uyum yapma yeteneğimiz azalır. 5 diyoptri yerine ancak 3 veye 2 diyoptri ile uyum yapabiliriz. İşte biz buna uyum yeteneğinin azalması veya prespiyopi diyoruz. 

Gözde uyum spazmı nasıl oluyor dersek, şöyle anlatabiliriz: Bizim gözümüz yakına bakarken, örneğin bilgisayara uzun süre baktığımız zaman gözümüz devamlı 4 - 5 diyoptrilik bir kasılma halindedir. Uzun süre, saatlerce bilgisayarın karşısında kaldığımızda, artık uzağa baktığımızda flu görürüz. Çünkü göz kasılmış kalmıştır ve gevşeyemez. Bu nedenle uzağı da flu görmeye başlarız. Ancak bir süre sonra göz gevşemeye başlar ve uzağı daha net görmeye başlarız. Bu da spazmın çözülmesi sayesinde olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat