Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz zinası nedir?

3,374
kez izlendi
Puan: 3.25 / 5
Detaylı Açıklama

Göz zinası nedir?

Göz zinası kişi için haram olan bir kimsenin herhangi bir uzvuna bakmasıdır. Helal olan bakış göz zinası sayılmaz. Örneğin, kişinin helal olan eşine bakması göz zinası sayılmaz. Bu konuyla ilgili Hz. Muhammed?in teşviki bu bakışın kişiyi günahlardan kurtaracağını söyler.


Size haram olan bir kimsenin haram uzvuna bakmak göz zinası olarak kabul edilir. Göz zinası sadece kişiye haram olan durumlarla ilişkilidir. Ancak kişiye helal olanlarla ilgili böyle bir şeyden bahsedilmez. Size haram olan kişi bayan iseniz babanız veya bir başka erkek, erkek iseniz anneniz veya bir başka kadın olabilir.

Kişide avret mahalli yerlerinin örtülmesi önemlidir. Erkek ve kadınlarda avret mahalli yerleri farklılık gösterir. Erkeklerde göbek ve diz kapağı arası avret mahalli sayılır. Erkeğin avret mahalli yerlerini bir yabancıya göstermesi erkek için günah olur. Kadınlarda el yüz ve ayaklar harici diğer yerleri avret mahalli olarak sayılır. Bu konuda herhangi bir yabancıya yani haram olan bir kişiye gözünüzle avret mahalli noktalarına baktığınız zaman göz zinası işlemiş olursunuz.

Göz zinası genel zina gibi değildir. Ancak ona ulaştırıcı, ona yakınlaştırıcı şehvani bakış ile bakıldığı zaman günah sınıfına dahil edilebilir.

Sadece erkeğin kadına, kadının erkeğe bakışı haram olmaz. Neye şehvani bir nazarla bakıyorsanız o size haram olur. Bu baktığınız şeyler aynı cinsiniz ve aynı cinsin uzvu da olabilir. Erkeğin başka bir erkeğe, kadının da başka bir kadına bazı şehvani bakışları haram olabilir. Bu bakışların sınırları vardır. O sınırlar içerisinde kalındığı zaman günaha bulaşılmamış olur.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat