Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz spazmı neden olur?

1,043
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Göz spazmı neden olur?

Göz spazmının nedeni gözün içerisindeki uyum mekanizmasını çalıştıran adalelerin kasılıp kalmasıdır. Bu adalelerin kasılma nedenleri vardır.

Bir insanın yakını görmek için 3 - 4 kat fazladan kırma gücüne ihtiyacı vardır. Bunu da siliyer adaleler dediğimiz adaleler kasılarak yakını okumamızı sağlar. 3 - 4 dakikalık bir okumadan sonra karşımızdaki televizyona baktığımızda net görebiliriz. Çünkü adale hemen gevşeyip gözün uzağı da görmesine olanak sağlayacak hale gelebilir. Ancak uzun süre okursak veya uzun süre bilgisayara bakarsak, o zaman bu adaleler kasılır ve kasılı kalır, yani spazm olur. Kasılı kaldığı zaman göz merceği yakını görmek için yuvarlaklaşır. Uzağa baktığımızda tekrar eski yapısına dönmesi gerekirken, yuvarlak bir şekilde, bombe bir şekilde kaldığı için biz artık uzak için miyop olmuşuzdur ve uzağı göremeyiz. Uzağı göremememiz siliyer adaleler dediğimiz adalelerdeki spazmatik kasılma ve gevşeyememeden kaynaklanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat