Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

269,235
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

Göbek fıtıklarının ve göbek çevresi fıtıklarının en önemli belirtisi göbek çevresinde veya çukurun içerisinde ele gelen bir şişlik veya sertliktir. Bu şişlik veya sertliğin özelliği hasta öksürdüğü veya ıkınma gibi hareketler ile karın içi basıncının artığı zaman, ayaktayken belirginleşmesi; buna karşı hasta sırt üstü yattığında şişliğin kaybolması veya küçülmesidir. 

Göbek fıtığı belirtileri

Göbek fıtıklarında ikinci olarak görünen belirti şişliğin çevresinde ağrı ve hassasiyet olmasıdır. Bazı hastalarda göbek çevresinde veya çukurunda herhangi bir şey ele gelmez ama hasta tek bir noktada hassasiyet, ağrı tarif eder. Bazı hastalarda da ağrı ve şişlik birlikte görülür. Hastanın göbek çukuru içerisinde sözü edilen şişlik beliriyorsa, belirip kayboluyorsa tanı kolaydır ve göbek fıtığı olduğu bellidir. Ancak sadece hassasiyet varsa, bu durumda tanıyı koymak daha zordur ve hastaya ultrason, tomografi veya MR gibi ileri tetkikler uygulanması gerekebilir. 

Tedavi edilmeyen fıtıklar zaman içerisinde fıtık deliğinden çıkan iç organların oraya sıkışması ile boğulmuş fıtık haline dönüşür. Boğulmuş fıtıkta artık fıtık içeriye doğru itilemiyordur ve sürekli olarak aynı büyüklükte bir sertlik ağrılı olarak göbek çukuru içerisinde ele geliyordur. Boğulmuş fıtık içerisinde bağırsaklar da varsa bu çok daha ciddi ve acil bir tablo oluşturur. Burada ortaya çıkan bulgular bulantı, kusma, hastanın gaz ve dışkı çıkartamaması ve genel durumunun hızlı bozulmasıdır. Bu durumda hastayı acil olarak hastaneye götürmek gerekir. 

Burada acil bir ameliyat tablosu oluşmuştur ve hastanın boğulmuş olan fıtığı nedeniyle bağırsakları o delikten kurtarmak gerekir. Bu ameliyat bazen de bağırsak ameliyatına kadar giden, komplikasyonları yüksek riskli bir ameliyata dönüşebilir. Bu nedenle hastalara, göbek fıtıklarının boğulmuş fıtık ve daha ileri evrelere ulaşmaması için zamanında ameliyat olmaları önerilir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat