Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığı teşhisi nasıl konur?

71,532
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığı teşhisi nasıl konur?

Göbek fıtığı teşhisi genel olarak çok kolaydır ve hastaların büyük bir çoğunluğu kendi teşhislerini kendileri koyarak uzmana başvurur. 

Göbek çukuru, göbek deliği veya çevresinde ele gelen minik bir bilye büyüklüğünden başlayarak bir şişlik, bir kitle olarak ortaya çıkar. Hasta doktora başvurduğunda doğrudan fiziki muayene ile hasta kontrol edilerek bu görülebilir. Hasta uzandığında, öksürdüğünde, doktor kontrolü ile ıkındığında veya mekik çeker gibi doğrulması istendiğinde göbek çukurunun içerisinde belirginleşen bir şişme, kabarma olur. Hastaya belli hareketler yaptırılarak herhangi bir şişlik görülemiyorsa veya emin olunamıyorsa, özellikle şişman hastalarda karın duvarı kalın ve yağlı hastalarda fıtık ele gelmiyor veya görülmüyorsa; hastanın sadece o bölgede hassasiyetinin olduğu ve şişliğin olmadığı gibi durumlarda basit bir ultrason tetkiki ile teşhisi konulabilir. 

Göbek fıtığı fiziki muayene veya ultrason ile görülemiyorsa, özellikle sporcularda ve zor vakalarda bir tomografı veya MR ile yüzde yüz ve kesin teşhisin konma şansı vardır. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat