Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

150,703
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Göbek fıtıkları veya tüm karın duvarı fıtıklarında teşhis konulduğu zaman hastaya ameliyat önerilir. 

Bütün karın duvarı fıtıkları bir delikten kaynaklanan fiziki bir problem olduğu için bunun kapanma ihtimali yoktur. Kapanma ihtimali olmadığı gibi, karın içi basıncı sürekli olarak bunu zorladığı için zaman içerisinde gittikçe büyümeye eğilimlidir. Özellikle göbek fıtıkları küçük bir fındık büyüklüğünden kısa zamanda bir portakal ve hatta bir futbol topu büyüklüğüne kadar ulaşabilir. 

Göbek fıtıkları dışında, kesi yeri fıtıkları çok daha hızlı büyür. Ortada kesi yeri fıtığı varsa, bunun çok daha hızlı, kısa süre içerisinde onarılması gerekir. 

Göbek fıtığı tedavi edilmezse, onarılmazsa büyümekle kalmaz, o delikten geçen iç organların miktarı, hacmi artar ve daha fazla sayıda organ bu fıtık deliğinden dışarıya doğru çıkar; zaman zaman da dışarıya çıkan organlar, deliğin içerisinde sıkıştığı zaman boğulmuş fıtık haline gelir. 

Boğulmuş fıtık

Hasta sırt üstü yattığı zaman eğer fıtık kaybolmuyor, içeri gitmiyorsa, bu boğulmuş fıtık anlamına gelir ve hastada ağrı yapar. Hastanın en kısa süre içerisinde bir hastaneye başvurması gerekir. 

Hasta normal bir fıtıktan boğulmuş fıtığa dönüşmüş fıtığı için ameliyat olmayı yine de reddederse, hastanın iç organları; ince ve kalın bağırsakları benzeri hayati organları bu fıtığın içine girerse hastada kangren oluşur ve o zaman hastaya acil ameliyat gerektiren çok ciddi problemler ortaya çıkabilir. 

Hastalara uzmanlar tarafından, göbek fıtığı ameliyatının rahat, basit, konforlu olduğunu açıklanır. Ameliyat en fazla 1 saat sürer ve başarılı bir ameliyat sonrasında göbek fıtığının bir daha tekrar etmesi ihtimali yok denecek kadar azdır. Önerilere rağmen ameliyat olunmazsa ortaya çıkabilecek komplikasyonlar yine uzmanlar tarafından belirtilir. 

Göbek fıtığı ameliyatı olmak tamamen hastanın kararıdır ancak göbek fıtığı ameliyatı korkulacak bir ameliyat değildir. Bir kişide göbek fıtığı varsa, en kısa zamanda ameliyat olması ve olası risklerden kurtulması gerekir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat