Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığı nedir?

89,990
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığı nedir?

Göbek fıtıkları, göbek çukuru içinden çıkan fıtıklara denir. Göbek çukuru içinde göbek deliği vardır ve göbek deliğinin çevresi de aynı düğme iliğinin kenarları gibi sağlam, sert bir doku ile çevrilmiştir; kolay kolay genişlemez, yırtılmaz. İç ve dış nedenlerle göbek deliğininin çevresindeki sert halkanın açılması sonucu bu delik genişler, büyür ve burada iç organlar dışarıya doğru deplase olur; cilt altında şişkinlik, sertlik ve kitle oluşturur. Buna göbek fıtığı denir. 

Bu, sadece göbek çukurundan çıkmayabilir, göbek çevresindeki adelelerin içinden de direkt olarak yırtıp çıkabilir. Bunlara da göbek çevresi fıtıkları denir. 

Daha önce ameliyat olmuş bir hastanın, ameliyat kesesi yerindeki zayıflık, yırtılma veya açılmadan kaynaklanan fıtıklar vardır. Bu fıtıklara kesi yeri fıtıkları adı verilir.  

Göbek, göbek çevresi veya kesi yeri fıtıklarında iç organlar, önündeki delikten karın zarını da önüne katarak dışarıya doğru çıkar, yer değiştirirler. Göbek ve göbek çevresindeki tüm fıtıkların tedavisi cerrahi yöntemlerle ameliyattır. Fıtıkların mutlaka yama ile onarılması gerekir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat