Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığı neden olur?

84,489
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığı neden olur?

Göbek fıtıklarının olması için iki adet etken olması gerekir. Bunlardan bir tanesi karı duvarında bir zayıf nokta, göbek bölgesinde bir zayıf nokta olmalıdır. İkincisi karın içerisindeki karın içi basınçtır. Karın içi basıncın artması tek başına fıtık oluşması için yeterli değildir. Karın içi basıncının artığı, özellikle gebelik, kronik öksürük, sürekli ıkınma, kabızlık gibi durumlar göbek fıtığı oluşması için sadece tetikleyici rol oynayabilirler. 

Göbek fıtıklarını tetikleyici nedenler
- Hamilelik
- Sürekli öksürük 
- Kabızlık
- Ikınıma gerektiren durumlar

Hamilelik, öksürük ve dışkılama için ıkınma gerektiren haller tek başına göbek fıtığının oluşması için yeterli neden değildir ve bunların yanı sıra göbek fıtığı için mutlaka göbekte zayıf bir nokta olması gerekir.

Göbek deliği ve göbek çukuru aslında insan anne karnındayken kordon üzerinden anne ile bebeğin arasındaki kan dolaşımını sağlar. Bebeğin doğumu ile birlikte kordonun kesilmesinden sonra göbek halkasının tam kapanmaması daha sonrasında bu zayıf noktayı oluşturur. Dolayısıyla göbek fıtığının temelinde genetik ve ailesel nedenler de yatar. 

Kordon kesildikten sonra göbek deliğinin tam kapanmadığı ve göbek deliğinin çevresindeki halkanın bütünlüğünün tam olarak sağlanamadığı durumlarda, ileriki yıllarda karın içi basınca bağlı olarak göbek fıtıkları ortaya çıkar.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat