Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığı nasıl tedavi edilir?

135,016
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığı nasıl tedavi edilir?

Göbek fıtıkları diğer tüm karın yolu fıtıkları gibi, sadece göbek fıtığı ameliyatı yolu ile tedavi edilebilir. Göbek fıtığı mekanik bir problemdir. Karın duvarındaki bir delikten, bir zayıf noktadan iç organların dışarıya doğru yer değiştirmesi ile ortaya çıkar. Karın duvarındaki bu deliğin, zayıf noktanın mutlaka fiziki olarak herhangi bir şey ile örtülmesi gerekir. Burada sentetik yamalar kullanılabilir. Sentetik yama ile fıtığın olduğu yeri bir şekilde kapatarak örteriz. 


Göbek fıtığı tedavisi

Göbek fıtığı tedavisi için uygulanan kapalı ameliyat yöntemi üç küçük delikten gerçekleştirilir. İçeriye koyulacak yama rulo halinde yuvarlanıp, deliklerden bir tanesinin içinden atılır. Ardından bu yama fıtığın olduğu yere yapıştırılıp özel vidalarla yerine tutturulur. 

Göbek fıtığı ameliyatından sonra hasta aynı akşam ayağa kalkıp, yemeğini yiyebilir ve hemen ertesi gün taburcu olabilir. Bu ameliyattan bir iki gün sonra hasta günlük hayatına, işine dönebilir. Profesyonel sporcular ve spor yapan kişiler ise 25 - 30 gün sonra antremanlarına başlayabilir, müsabakalarına geri dönebilir. Bu anlamda göbek fıtığı tedavisinde kapalı ameliyat yöntemi gayet konforlu ve rahat bir uygulamadır. Bu nedenle hastalara göbek fıtığından korkmamaları, fıtık daha fazla büyümeden ve kolayca onarılabilecek vaziyetteyken bir an önce ameliyat olmaları önerilir. 

Göbek fıtığı ameliyatında kullanılan yamalar

Göbek fıtığı ameliyatında kullanılan yama ile ilgili bazı önemli noktalar vardır. Fıtık ameliyatında mutlaka çok iyi ve kaliteli yamalar kullanılması gerekir. Yamanın hangi katmanda kullanılacağına göre doğru seçilmesi gerekir. Yamanın hem nitelik hem de büyüklük olarak ameliyattan hemen önce seçilmiş olması ve hazır edilmelidir. 

Ameliyatta yamanın hangi katmana konduğunun büyük önemi vardır. Adele katmanın üstüne koyarsanız, içeriden gelen basınç nedeniyle bir kapak, valf gibi açılabilir. Dolayısıyla bu yamanın mümkün olan en iç, yani karnın içine doğru adelenin arkasına konması gerekir ki, karın içi basıncı yamayı itse de karın duvarına sıkı sıkıya yapışsın. 

Göbek fıtığı ameliyatlarında yama seçimi, yama büyüklüğü, yamanın niteliği ve koyduğunuz katmanın doğru olması halinde göbek fıtığı bir daha tekrar etmez.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat