Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göbek fıtığı kimlerde görülür?

65,785
kez izlendi
Puan: 4.55 / 5
Detaylı Açıklama

Göbek fıtığı kimlerde görülür?

Göbek fıtığı her yaşta insanda görülebilir. Yeni doğan çocuklarda, çocukluk yaşlarında sık görülebilir. Göbek fıtığı aynı zamanda erişkin insanlarda ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilir.

Göbek fıtığı görülen kişiler

Göbek fıtığı yaş anlamında herkeste görülebilirken, cinsiyet olarak baktığımızda ağırlıkla kadınlarda görülür. Kadınların göbek bölgesinin anatomik yapısından ve gebelikleri sırasında karın içi basıncın çok yüksek değerlere ulaşmasından dolayı kadınlar göbek fıtığı açısından biraz daha şanssızdır. 

Göbek fıtıkları hamilelik sırasında görülüp, daha sonrasında kaybolabilir veya hamilelikten sonra kalıcı hale dönüşebilir. 

Hamilelik sezaryen ile sonlanırsa, bazen hastaların talebi ile bazen jinekoloji hekiminin önerisi ile göbek fıtığını bir ya da iki dikişle onarma yoluna gidilmektedir ancak dikiş ile onarılan göbek fıtıkları çok kısa süre içerisinde yeniden ve daha büyük olarak ortaya çıkar. Çünkü göbek çevresi halkasının bütünlüğü dikiş nedeniyle bozulmuştur. 

Dikiş ile onarılan fıtıklar çok kısa süre içerisinde ve çok daha büyük olarak nükseder. Bu nedenle kadınlardaki göbek fıtıklarını sezaryen sırasında jinekoloji veya cerrahi hekimlerin dikiş ile onarması çok doğru bulunmaz.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat