Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gıdıklanma nedir?

4,263
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gıdıklanma nedir?

Gıdıklamak çocuğunuzla sıcak bağlar kurmanız için harika bir yol değil mi...

Neredeyse bütün insanlar az ya da çok, bir şekilde gıdıklanıyor. Peki ama neden gıdıklandığımızı hiç düşündünüz mü... 

Gıdıklanma, vücudun deri üzerinde meydana gelen uyarılara verdiği bir tepki.

Biliminsanları iki farklı tür gıdıklanma olduğunu söylüyor: Buna göre, hafif ve uzun süren temaslar bizi rahatsız ediyor. Anlık ve daha sert dokunuşlar ise bir tür haz yaratıyor ve bizi güldürüyor. Ancak bu da uzun sürerse rahatsızlık verici olabiliyor.

Gıdıklanmanın bize, atalarımızın ormanlarda yaşadığı dönemlerden miras kaldığı tahmin ediliyor. Peki ama insanlar neden gıdıklanma refleksi geliştirmiş olabilir... 

Gıdıklanma aslında oldukça hayati bir refleks. En azından geçmişte öyleydi.

Atalarımızın doğada yaşadığı dönemlerde en büyük düşmanları parazitlerdi. Bu korkunç yaratıklar insanların en hassas noktalarını hedef alıyor ve onlara ölümcül hastalıklar bulaştırıyordu.

Parazitleri fark etmek son derece zor olduğundan insanların buna karşı hassas bir savunma sistemi geliştirmesi gerekiyordu. Bir parazit vücutta gezinmeye başladığında bunu hemen fark etmek çok önemliydi. Sonunda ortaya ürperme ve gıdıklanma dediğimiz refleks ortaya çıktı.

Daha çok gıdıklanılan yerler

Bu şekilde ortaya çıkan gıdıklanma hissi koltuk altı, boyun ve karın gibi bölgelerimizde daha yoğun. Çünkü bu noktalar parazitlere karşı daha savunmasız. Parazitlere zamanında tepki verebilmek için de milyonlarca yıl içinde daha fazla sinir ucuyla donatıldılar. Bu nedenle vücudumuzun diğer kısımlarına göre çok daha hassaslar.

İnsanların gıdıklanmaya karşı verdiği genel tepki gülmektir. Peki böyle korkutucu bir duruma karşı geliştirdiğimiz bir refleks bizi neden güldürüyor... 

Bunu şöyle açıklayabiliriz:

İnsanlar zamanla daha konforlu ve korunaklı barınaklara taşındı. Parazitlerden uzaktık ama ürperme ve gıdıklanma refleksimiz hala bizimleydi. Ancak atalarımız zamanla gıdıklanmayı bir tür sosyalleşme aracı haline getirdi.

Biliminsanları gıdıklanınca gülmenin bir çeşit öğrenilmiş davranış olduğu görüşünde.

Örneğin, sevdiğimiz ve tanıdığımız biri bizi gıdıkladığında gülmekten katılabiliriz. Fakat, sevmediğimiz, tanımadığımız ya da niyetinden şüphelendiğimiz biri gıdıkladığında ise saldırgan tepki veririz.

Ayrıca her insan gıdıklanmaya gülerek tepki vermez. Kendisine dokunduğunuzda size istemsizce sitem eden bir arkadaşınız mutlaka olmuştur.

Bebeklerin gıdıklanınca gülmeyi öğrenmesi

Biliminsanları bebeklerin gıdıklandığında gülmesinin nedeninin aslında evrim sürecinde değişikliğe uğramış bir tür saldırgan tepki olduğu görüşünde. Yaşımız ilerledikçe de gıdıklanınca gülmemiz gerektiğini öğrendiğimiz için gülüyoruz.

Kısacası attığımız gıdıklanınca attığımız kahkahaların ardında aslında vahşi hayattan ve tehlikelerden korunma refleksimiz var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat