Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gıcık tutması neden olur?

5,773
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gıcık tutması neden olur?

Öksürük bir belirti olmakla birlikte tüm belirtilerde olduğu gibi aslında hastalığın tanısının konulmasına yarayan bir araçtır. Dolayısıyla ayrıntılı öykü alınması, öksürüğün süresi, karakteri-yani balgamlı olup olmadığı önemlidir. Ayrıca öksürüğü tetikleyen faktörler, eşlik eden şikayetler bilinmelidir. Bütün bu bilgiler değerlendirilerek gıcık tutmasının nedeni aydınlatılmaya çalışılır.  
- Soğuk algınlığı, en sık görülen gıcık öksürük nedeni olmakla birlikte kısa sürede genellikle düzelir.
- Uzun süreli gıcık tutması yakınmasının en sık nedeni astımdır. Bazen astımın erken dönem bulgusu gıcık öksürüktür ve hastanın başka hiçbir şikayeti yoktur. Özellikle 3 haftayı geçen kuru öksürük yakınması varlığında hastanın göğüs hastalıkları bölümüne başvurması ve astım açısından değerlendirilmesi, muayenesi ve solunum fonksiyon testi yapılması gereklidir. Keskin kokularla, soğukta, eforla gıcık öksürüğün tetiklenmesi astımı destekleyen bulgulardır. Yine gece artan gıcık öksürük astım hastalığını ön planda akla getirmelidir.
- Kronik üst hava yolu öksürük sendromu dediğimiz, üst solunum yollarında kronik sinüzit, alerjik rinit gibi durumlara bağlı geniz akıntısı gıcık öksürüğe yol açabilir. Daha çok alerji hastalarında görülen bir durumdur. 
- Gastroözofajyal reflü?Sağlıklı insanda günde yaklaşık 50 kez beslenme sırasında ve sonrasında reflü olabilir ancak bu hastalığa yol açmaz. Ne zaman zeminde fizyolojik bir bozukluğa yol açarsa o zaman semptom vermeye başlar. Kronik öksürük şikayeti olan hastaların %5-41?de neden GÖR?dür. Öksürük genellikle yemekten birkaç saat sonra başlar. Bazen gece yattıktan sonra da ortaya çıkabilir. Öksürüğe, göğüste yanma hissi, ağza acı su gelmesi, mide şikayetleri, ses kısıklığı eşlik edebilir, ama şart değildir. Sadece gıcık tarzı öksürük de reflü bulgusu olabilir Astımlı kişilerde reflü normalden daha sık gözlenir. Bunun nedeni astımın mide başını saran kasları gevşetmesidir. Bu durumda midedeki asitli içeriğin yemek borusuna kaçışı kolaylaşır. 
- Astım hastalarının %50-90?da reflü olduğu saptanmıştır. Özellikle günümüzde hava kirliliği, katkı maddeleri, GDO?lu gıdalar vb. birçok nedenle  tüm dünyada alerji ve astım görülme hızı giderek artmaktadır. Bu nedenle özellikle astım reflü birlikteliğinin gözden kaçırılmaması gereklidir.
- Sigara
- Difüz interstisyel akciğer hastalığı yani akciğerlerde esneklik kaybı, fibrozis
- ACE inhibitörü tansiyon ilaçları
- Plevra-akciğer zarı- hastalıkları
- Mediasten hastalıkları
- Dış kulak yolu hastalıkları
- Psikojenik

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat