Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gezegen nedir?

2,087
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gezegen nedir?

Gezegen bir yıldızın yörüngesinde dönen yıldız olamamış, katı veya gaz formlu gökcisimleridir. Kenid güneş sistemimizde 8 gezegen
vardır. Bunlardan bazıları katı ve kaya formludur. Jüpiter ise merkezinde katı bir çekirdeği olmasına rağmen büyük oranda gazdan oluşan dev bir gezegendir.

Bir gökcisminin gezegen olarak kabul edilmesi için boyutları önemlidir. Örneğin bundan birkaç sene önce Pluton da gezegen kabul ediliyordu. Uluslararası Astronomi Birliği birkaç yıl önce Pluton'un gezegen olmadığına ve boyutu küçük olduğu için cüce gezegen olarak kabul edilmesine karar verdi.

Merkür, Venüs, dünya ve Mars katı gezegen sınıfındadır. Üzerine ayak basılabilir. Sonraki gezegenler yani Jüpiter, Satürn, Uranüs ve
Neptün gaz gezegenlerdir. Çok kalın bir atmosferleri olan bu gezegenler büyüklüklerine odranla çok küçük katı çekirdeklere sahiptir.

Araştırmacılar artık başka yıldızlar etrafında dönen gezegenler de keşfetmeye başladı. Bu gezegenlerin de Mars gibi katı veya kayalık ya
da Jüpiter gibi gaz gezegenlerdir. Dünyaya benzer gezegenlerin de var olduğu tahmin ediliyor ancak henüz bir benzeri keşfedilemedi.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat