Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geometride vektör nedir?

950
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geometride vektör nedir?

Geometride vektör dersi hakkında merak ettikleriniz...


Başlangıç noktası ve bitiş noktası belirli olan yönlü doğru parçalarına, büyüklüğü de belli olmak şartı ile vektör denir. Vektörler 5'e ayrılır.

Birim vektör: Başlangıç noktası ve bitiş noktası belli olan, boyutu 1 birim olan vektöre birim vektör denir.  A ve B ile isimlendirdiğiniz zaman AB vektörü birim vektördür. (AB)
Sıfır vektör: Başlangıç ve bitim noktası aynı olan vektörlere sıfır vektör nedir. Başlangıç ve bitim noktası aynı olduğu için herhangi bir doğru çizemeyiz. Başlangıç noktası A noktası ise bitim noktası da A noktası olacağı için sıfır vektör diye adlandırılır. (AA)
Zıt yönlü vektör: Önce bir A vektörü, bir de B vektörü çizilir. Bu iki vektörün büyüklükleri aynı, yönleri farklı ise bunlar zıt yönlü vektörlerdir.  (A = -B)
Eşit vektörler: İki vektörün eşitliğini şöyle anlatabiliriz. Yukarıda A vektörümüz varsa, bir de C vektörü çizeriz. C vektörünü aşağıya taşıdık. Yanına da taşıyabiliriz. Büyüklüğü, yönü ve doğrultusu aynı olmak şartı ile farklı yere taşıdığımız vektörlere de eşit vektörler denir. 
Dik vektörler: Başlangıç noktaları aynı olan iki vektörün aralarındaki açı 90 derece olacak şekilde oluşturulmuşsa, bunlara dik vektörler diyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat