Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

283,607
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama

Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

Geniz akıntısı burun boşluğundaki sıvıların burun çekme ile boğazımıza gelmesi ve yutulmasıdır. Geniz akıntısı hemen hemen her insanda, her dönemde olabilir ve geniz akıntıları her zaman bir hastalık göstergesi değildir. Çünkü geniz akıntısı burnun sıvı salgılamasından kaynaklanır ve bu da bir savunma sistemidir. Burun içerisindeki partiküllerin temizlenmesi için burun sıvı salgılar ve bu sıvı normal olarak burun ucundan başlayıp burnun arka tarafı olan geniz bölgesine kadar ilerler. Vücudun normal yapısı bu şekildedir ve tüm burun sekresyonları genzimizde toplanarak yutulur.

Geniz akıntısının birçok sebebi olabilir. Çok basit nedenler dediğimiz, viral enfeksiyonlardan sonra geniz akıntısı olabileceği gibi, kanlı ve yoğun bir akıntı varsa, bunun nedeni burun içerisindeki herhangi bir kanserden de olabilir. 

Geniz akıntısının tedavisi çoğu zaman nedene yönelik yapılır. Geniz akıntısının nedeni iyi bir şekilde tespit edilebilirse, bunun tedavisi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılabilir. 

Geniz akıntıntısı enfeksiyon kaynaklıysa, öncelikle viral enfeksiyon tedavisi ve destek tedavisi yapılmalıdır. Destek tedavisi hastanın bol sıvı alması ile olur. Destek tedavisinin işe yaramadığı durumlarda hekimin muayenesi sonucunda ve klinik bulgular ışığında hastalara ilaç başlanabilir. İlaçlar yine nedene yönelik ilaçlardır. 

Hastada bir sinüzit şüphesi varsa, burun ve geniz akıntısının mahiyeti, kokusu, rengi, yoğunluğu, miktarı değişir ve buna bağlı olarak gerekirse antibiyotik tedavisi ve destek tedavisine başlanabilir. 

Geniz akıntısına neden olabilecek burun boşluğu polipleri, burun et büyümeleri ve burun içerisinde diğer sıkıntılardan kaynaklanan, örneğin kalıcı ya da kronik sinüzit gibi nedenler de geniz akıntısı yaptığından bunların tedavisi de cerrahi tedavidir. 

Geniz etinin nedeni kulak burun boğaz bölgesindeki yapısal deformitelerden kaynaklanıyorsa yapılan cerrahi tedaviler sonucunda yüzde kalıcı bir hasar, yara, kesi veya dikiş izi kalmaz. Ameliyatlar tamamen burun içinden endoskopik yöntemle yapılır. Endoskopik yöntemle yapılan ameliyatlarda da hasta hemen ertesi gün rahatlıkla sağlığına kavuşur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat