Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Genetik faktörler erkeklerde kısırlığa neden olabilir mi?

15,542
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Genetik faktörler erkeklerde kısırlığa neden olabilir mi?

Bu, son yıllarda çok araştırılan bir konu. Ağır erkek faktörü dediğimiz yani ağır sayı kusuru olan, hareket kusuru olan veya morfolojik görünüm kusuru olan olgularda veya hiç spermi olmayan azospermi dediğimiz, menilerinde hiç spermi olmayan erkeklerde genetik risk biraz daha fazla artmaktadır.

Sayı ve hareket kusuru genlerden kaynaklanıyor

Ortalama rakam olarak konuşmak gerekirse bunların yaklaşık % 5 ila 7'sinde genetik kusur olduğu için spermde sorun vardır. Bunlara mutlaka 2 tahlil yaptırıyoruz, birinci tahlil periferik karyotip dediğimiz erkeğin genetik analizini ortaya çıkarıyoruz, kromozom haritasını ortaya çıkarıyoruz.

İkinci tahlil ise erkeğin Y kromozomunda gösterilmiş ki birtakım bölgelerde eksiklik gen eksikliği varsa bunlarda kısırlık biraz daha fazla görülüyor bu ikinci tahlil.

Son genetik tahlil ise erkeğin üretimi normaldir fakat erkeğin kanallarında tıkanıklık vardır, burada da en çok araştırılan genetik hastalık kistik fibroz denilen hastalıktır. Mutlaka bu hastalığı araştırıyoruz.

Bu hastalık ülkemizde de çok sık görülüyor. Bu hastalık var mı yok mu diye bakıyoruz? Ne önemi var bu hastalığa bakmanın erkekte? Eğer kadında da bir hastalık varsa veya daha doğrusu taşıyıcıysa o zaman bu ailenin bebeklerinde kistik fibroz olma riski vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat