Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gençliğe Hitabe'nin tarihçesi nedir?

2,492
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gençliğe Hitabe'nin tarihçesi nedir?

Atatürk'ün gençliğe seslenişi Nutuk'un son bölümünü oluşturmaktadır. Gençliğe seslenişte Nutuk'taki orijinal ve söylevdeki yeni Türkçe metinlere yer verilmiştir. 


Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'u Cumhuriyet Halk Partisi'nin ikinci kurultayında 15 - 20 Ekim 1927 tarihleri arasında, toplam 36 saat 33 dakikada okumuştur. Gençliğe Hitabe ise 20 Ekim 1927 tarihinde, Türk gençliğine yönelik yaptığı konuşmadır. 

Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk'ün Büyük Söylev'inin 50. Yılı Semineri'nde sunduğu Atatürk'ün Büyük Nutku'nun müsveddeleri üzerinde "arkadaşlarının eleştirilerini dinlemesi ve gençliğe seslenişim" başlıklı bildirinin gençliğe sesleniş ile ilgili bölümde, Prof. Dr. Afet İnan'ın bildirisinde ise Atatürk'ün 1 Temmuz 1927'de Dolmabahçe Sarayı'na geldiğini ve o tarihten sonra her gece yakın arkadaşları ile toplanarak Nutuk'u müsveddelerini okuduğunu ve üzerinde tartışma açtığını belirtmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat