Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gençliğe Hitabe'nin anlamı nedir?

7,513
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gençliğe Hitabe'nin anlamı nedir?

Atatürk'ün gençliğe seslenişi Nutuk'un son bölümünü oluşturmaktadır. Gençliğe seslenişin Nutuk'taki orijinal ve söylevdeki yeni Türkçe metinlere yer verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'u Cumhuriyet Halk Partisi'nin ikinci kurultayında 15 - 20 Ekim 1927 tarihleri arasında, toplam 36 saat 33 dakikada okumuştur. 

Atatürk Nutuk adı verilen bu uzun konuşması ile 19 Mayıs 1919'da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın nasıl verildiğini ve Cumhuriyet'in hangi koşullar altında kurulduğunu anlatır. Belgelere dayandırdığı bu konuşmasının sonunda, ulaşılan başarıyı Türk gençliğine emanet eder. Gençlikten Türk bağımsızlığının ve cumhuriyetinin sonsuza dek korunmasını ister. Türk gençliğine kutsal bir armağan olarak bıraktığını söyler.

Atatürk, Gençliğe Hitabe'nin başlangıcında Türk gençliğine seslenerek kendi ve devletin varlığı için ilk ve en önemli görevinin ülkesinin bağımsızlığını korumak ve bunun için sonsuza dek savaşması gerektiğini söylemektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat