Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Genç erkeklerin yapabileceği ısınma hareketleri nelerdir?

3,154
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Genç erkeklerin yapabileceği ısınma hareketleri nelerdir?

Egzersiz yapmadan önce vücudu mutlaka ısıtmak gerekir ki olası sakatlanmalardan korunabilelim. Ayrıca ısınma hareketleri, yapılan egzersiz hareketlerinden daha fazla verim alınmasına da yardımcı olur.


Genç erkekler vücutta kan basıncının artması için egzersizden önce hızlı tempolu yürüyüşler olarak ısınma yapabilir. Vücut ısısı tamamlandıktan sonra eklem ısıtılmasına geçilmesi gerekir. Ayak bileği, diz, bel, omuz, dirsekler, el ve boyun bileğini ısıttıktan sonra egzersize başlayabilirsiniz.

Eklem ısıtmalarında ilk olarak ayak bileklerini daha sonra da dizleri dairesel hareketlerle çevirmeye başlarız. Egzersiz hareketleri öncesi rotasyon hareketli ısınmalar yapmak vücudu en iyi şekilde egzersize hazırlar.

Bel ısıtırken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta geriye doğru hareket yapılmamasıdır. Çünkü bu, hazır olmayan bir vücutta sakatlanma riskini arttırabilir. Vücudun ön bölümünü kullanarak yapılan öne arkaya dairesel hareketler, bel bölgesini en iyi şekilde ısıtan hareketlerdendir. Omuzlarda ısıtma hareketlerinde parmaklar omuz başlarına değdirilerek öne ve arkaya doğru çevirme hareketleriyle gerçekleştirilir. El bileği eklem ısıtması da oldukça önem taşır. Önemsenmediği durumlarda sakatlanmalar gerçekleşebilir. Boyun ekleminde ise arkaya doğru olmayan hareketler yapılmalıdır.

Isınma hareketlerinin ilk amacı yapılacak egzersizin kalitesini arttırması, ikincisi ise sakatlanma riskini en aza indirgemesidir. Herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu egzersize hazırlamanız faydalı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat