Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geciken doğum nasıl takip edilir?

9,469
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Geciken doğum nasıl takip edilir?

Normal gebelik süresini tamamlamış bebekte de muhakkak yakın takiple beraber zaman aşımı durumlarında bebekte ani kalp atışı düşmeleri, bebeğin kakasını yapması gibi bebeği sıkıntılara sokan durumlara karşı erken müdahale gerekebilir.

Erken müdahale doğumun bir an önce başlatılması anlamına gelir. Bu bir yöntem olduğu gibi, doğumu başlatmak yerine bebeği daha yakın takip ederek normal doğum sürecini beklemek de bir yöntemdir.

41. haftasına gelmiş bir gebelikte vajinal muayene ile rahim ağzının doğuma uygun olduğu tespit edilen anne adaylarında her şey yolunda olsa bile doğumun başlatılması tercih edilir. Rahim ağzının doğuma uygun olmadığı annelerde de 42. haftaya kadar yakın takiple beklenebilir.

40. gebelik haftasını geçen bebekler doktor tarafından haftada en az 2 defa yakın takip edilmelidir. Bu yakın takipte esas alınan, bebeğin stresli olup olmadığıdır. Bu saptama, ultrasonda bebeğin etrafını saran sıvının ölçülmesi ve bebeğin kalp atışlarının yazdırılarak bebeğin kordonunda herhangi bir bası olması, bebeğe giden kanın azalmasıyla ilgili bir belirtidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat