Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geceleri kramp sorunu yaşayan hamileler ne yapmalı?

34,088
kez izlendi
Puan: 4.15 / 5
Detaylı Açıklama

Geceleri kramp sorunu yaşayan hamileler ne yapmalı?

Hamilelikte kramp sorunu özellikle baldırlarda ortaya çıkar ve genellikle kalsiyum ve magnezyum arasındaki dengesizliğe bağlı ortaya çıkar. Genellikle de son aylarda ortaya çıkar. Gece de olması şart değil, günün herhangi bir saatinde olabilir ve bazen hakikaten çok can sıkıcı şikayetlere neden olabilir. 


Bu tür durumlarda yapılması gereken en iyi şey beslenmeyi biraz daha kalsiyum - magnezyum içeriği yüksek olan özellikle meyvelerle takviye etmek biçiminde yapılabilir, beslenme alışkanlıkları biraz daha değiştirilebilir. Onun dışında anne adayının eşi tarafından baldırlara masaj yapılabilir bu masaj da oldukça rahatlatıcı olabilir ve eğer bu önlemlere rağmen bu kramplar hala daha çok rahatsız ediyorsa ve özellikle geceleri uykudan uyandırıyorsa o zaman doktorun önerisine göre piyasada bir çok ilaç var. 

Bunları özet olarak söylemek gerekirse; sadece kalsiyum ve bazen beraberinde D vitamini içeren ilaçlar, sadece magnezyum içeren ilaçlar veya kalsiyum ve magnezyumu beraber içeren ilaçlar. Zaten günlük hayatımızda bu ilaçların herhangi birisini verdiğimiz zaman krampların çok kolay bir şekilde çözüldüğünü görüyoruz. 

Doktorun önerisine göre bu takviyeler diyelim, ilaç demeyelim çünkü bunların içindeki maddeler ilaç değil zira vücudun zaten yabancı olduğu maddeler değil. O yüzden ilaç kategorisinde değiller. Bu takviyeleri kullanmanın bebeğe hiç bir zararı olmadığı için eğer bu kramp şikayetleri çok şiddetliyse doktor tarafından önerilen ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat