Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç ergenlik tedavisinin yan etkileri olur mu?

605
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç ergenlik tedavisinin yan etkileri olur mu?

Ergenlik bir süreçtir ve yaklaşık 2-2,5 yıl kadar sürer. Ergenliğin başlama yaşı olarak ortalama yaşlar vardır. Bir de bunların üst ve alt sınırları vardır. Kız çocuklarında 8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 13 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir. Erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 14 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir.

Geç ergenlik tedavisi bir uzmanlık işidir. Burada kendiliğinden düzelecek çocuklardan bahsedilmez. örneğin eğer bir çocuk çok aşırı spor yaparsa, vücudunu çok yorarsa ergenliğe geç girebilir. Burada tedavi aşırı antrenmanın azaltılmasıdır. Eğer başka bir hastalık nedeniyle çocuk ergenliğe geç giriyorsa o zaman o hastalığın tedavi edilmesi gerekir. 

Eğer ergenlik kendiliğinden gerçekleşmeyecekse, bunun belli bir süreye yayılarak dozunun yavaş yavaş arttırılarak yapılması gerekir. Bu tamamen bir uzmanlık meselesidir. Eğer bu şekilde yapılmazsa estetik olarak da istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Boy kısa kaldığından istenmeyen bir görüntü ortaya çıkabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat