Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç ergenlik boy kısalığına neden olur mu?

1,333
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç ergenlik boy kısalığına neden olur mu?

Ergenlik bir süreçtir ve yaklaşık 2-2,5 yıl kadar sürer. Ergenliğin başlama yaşı olarak ortalama yaşlar vardır. Bir de bunların üst ve alt sınırları vardır. Kız çocuklarında 8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir.


Geç ergenlik boy kısalığına neden olabilir. Örneğin bir erkek çocuk 14 yaşına gelmişse ve hala ergenlik belirtileri göstermiyorsa, belli bir yaşa kadar normal büyümüşse, arkadaşlarının yaptığı büyüme atağını yapmıyorsa elbette arkadaşlarına g öre kısa kalacaktır. 

Ergenlik oluşana kadar veya hekim tarafından oluşturulana kadar kısa kalmaya devam eder. Bu boy uzama oranı tüm ergenlik süresince 20-25 cm kadar olabilir. Ergenliğe kadar normal bir boyda gelen çocuk, ortalama 1.55 boyunda olan bir çocuğun boyu yaşıtlarına göre kısa değilken ergenlikte 20 cm uzamadığı yaşıtları ise uzadığı için 20 cm kısa kalacaktır. 

Eğer bu tedavi edilmezse kısa kalmaya devam eder. Düzgün bir tedavi ile boyu uzatmak ve akranları ile aynı seyirde uzamasını sağlamak mümkündür. Önemli olan tedavinin doğru yapılmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat