Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç ergenliğe giren çocuklara psikolojik destek vermek gerekir mi?

450
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç ergenliğe giren çocuklara psikolojik destek vermek gerekir mi?

Ergenlik bir süreçtir ve yaklaşık 2-2,5 yıl kadar sürer. Ergenliğin başlama yaşı olarak ortalama yaşlar vardır. Bir de bunların üst ve alt sınırları vardır. Kız çocuklarında 8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 13 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir. Erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 14 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir.

Ergenliği gecikmiş ama ergenliği kendiğilinden oluşabilecek erkek çocuklarda psikolojik desteğin yardımı olabilir. Burada bazen bir bekleme süreci vardır. Beklerken de acı çekme gerçekleşir. Bu bekleme sürecinin çocuk için hiç de kolay olmadığını düşünmek gerekir. 

Tedavinin ilk aşamalarında dozu düşük tuttuğumuz dönemde aylar geçmesine rağmen kayda değer bulgular oluşmayabilir. Bunlar sabırsızlığa yol açabilir. Tüm kullanılan ilaçlara rağmen düzelmiyorum diye endişe dozu artabilir. Bu durumu ailelere iyi anlatmak çok önemlidir. Doktorlar kadar ailenin de bu iletişim çocukla kurması ve ona bunları anlatması çok önemlidir. Bu anlamda bir uzmana danışıp psikolog yardımıyla da çocuğa sürecin normal olduğu anlatılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat