Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç doğumun bebek açısından riskleri nelerdir?

13,875
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç doğumun bebek açısından riskleri nelerdir?

Geç doğumun bebek açısından çok ciddi riskleri vardır. Doğum haftasını geçtikten sonra anne karnındaki süreç, doğum esnasında geçirdiği süreç ve doğum sonrası oldukça ciddi risklere sahiptir. Bunların başında, zamanı geçen bir doğumda bebeğin plasentasının artık bebekle birlikte büyüyememesi ve bebeğe yetmemesinden kaynaklanan sıkıntılar gelir.

Bebeğin plasentası beslenmesini ve oksijenlenmesini sağlayan bir ara organdır. Burada bir yetmezlik olması bebeği fetal distress denilen ciddi bir sıkıntıya sokmaktadır. Bebekte aşırı büyüme, zor doğum gerçekleşmesi ve iri bebeğin yol açtığı bazı sıkıntılara da sebep olabilir.

Bir diğer bulgu, zamanı geçen bebeklerde bebeğin etrafını saran amniyon sıvısının azalması tehlikesidir. Bu sıvının azalması, bebeğin hareketi ve rahim kasılmalarıyla beraber bebeğin kordonunda bası olması sonrası bebeğe giden kan akımının azalması ani bir stres oluşturabilir.

Geç doğmuş bebeklerin tipik klinik görüntüsü buruşuk, kuru, dökülmüş bir cilt görüntüsü, bebeğin kakasını yapması sonucu cilt yüzeyinin bu kakayla kaplanmış olması, tırnaklarının uzun, kol ve bacaklarının vücuda göre uzun ve ince olmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat