Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç doğum için gebelik takibi nasıl yapılır?

468
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç doğum için gebelik takibi nasıl yapılır?

Gebeliğin 40. haftası dolduktan sonra anne ve bebeğin yakından takip edilmesi gerekir. Gebeliğin 40. haftasına kadar herhangi bir sorun yaşanmayan gebeliklerin 40. haftalarında bebeğin ultrason kontrolleri yapılır ve suyuna bakılır. Herhangi bir bulguysa rastlanmazsa takiplere devam edilir. Takip süresi 7 ile 10 gün arasında değişir. 

Hamileliğin 40 haftası dolmuş ve bebeğin genel durumu iyiyse ve rahim ağzında açılma yoksa doğum yaptırılmaz ve anne gün aşırı şekilde takip edilir.

Bebeğin suyu, yani bebeğin anne karnında bulunduğu amniyon sıvısı bize bebeğin bir sorunu olup olmadığı hakkında fikir verir. Eğer bebeğin suyu, amniyon sıvısında azalma varsa, bebeğin kalp ritmi zayıfladıysa veya bebekte kronik başka sıkıntılar söz konusu olmuşsa bebeğin doğurtulması gerekir. 

Geç doğuma bağlı olarak bebeğin genel durumunda bir sorun varsa suni sancı ile doğum yapılabilir. Suni sancı verilmesi sırasında bebeğin sancılara dayanıp dayanmadığı kontrol edilir. Bebekte beslenme ile ilgili bir sıkıntı varsa suni sancı sırasında bebekte bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumda anne adayına normal değil, sezaryen ile doğum yaptırılması gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat