Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte yaşanan reflüye karşı ne gibi önlemler alınabilir?

24,693
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte yaşanan reflüye karşı ne gibi önlemler alınabilir?

Gebelikte reflü çok sık görülür. İlk önce reflüyü tanımlayalım. Normalde yemek borusundan alınan yani yutulan gıdalar bir kapak mekanizmasıyla mideye doğru gider ve bunların yukarıya çıkmaması için de o kapak yutkunma işinden sonra kasılır. Yani normalde sadece tek yönlü bir hareket vardır ve sadece yemek borusundan mideye doğru olan bir harekettir. Bazı durumlarda; özellikle midenin çok doldurulması, mide hareketlerinin yavaşlamış olmasıdır. Çünkü hamilelikte mide hareketleri yavaşlar ve genel olarak bütün kaslarda bir gevşeme vardır.

O kapağın zayıflaması durumunda bu sefer midenin içindeki asit yukarıya doğru kaçmaya başlayacaktır. Yani yemek borusuna doğru gitmeye başlayacaktır. Bu asit normal şartlarda midenin içindeyken mide mukozası dediğimiz midenin içini kaplayan yapı buna dayanıklı olduğu için herhangi bir ağrı hissedilmezken bu sefer yemek borusuna doğru gittiği zaman bu asit yanma şikayeti yapacaktır.Buna reflü adını veriyoruz ve hamilelikte çok sık görülür.
 
Bunun tedavisi gerekli durumlarda yapılabilir ama evde alınan bazı önlemler de çoğu zaman faydalı olabilir. Öncelikle mideyi çok fazla doldurmamak lazım, buna su da dahildir. Yani mide aşırı gerildiği zaman taşma şeklinde yukarıya doğru bir asit çıkışı olacaktır. Onun dışında asit yapımını uyaracak olan gıdalardan uzak durmak gerekir. Bu kişiden kişiye göre değişebilir, mesela poğaça veya susamlı simit gibi şeylerden çok fazla tüketildiği zaman da yine mide yanması şikayeti ortaya çıkabilir. Ve de yine tabi ki özellikle iyi bir yemek yenmesinden sonra yani mideyi doldurduktan sonra yatağa yatmakta yer çekiminin etkisiyle mideden yemek borusuna doğru asit kaçağını kolaylaştıracaktır. 

Tabii ki bunların dışında anne adayında bir fıtıklaşma da olabilir. Yani bu fıtıklaşma demek yine herhangi bir şekilde midenin olması gereken yerden çok daha yukarıda göğüs kafesine doğru yer değiştirmiş olması nedeniyle o kapak mekanizmasının bozulmasıdır. Bu ayrı bir konudur ve ameliyat gerektirir onun için oraya hiç girmiyoruz. Çünkü çok fazla görülen bir şey değildir. 

Reflünün genel olarak alınması gereken önlemler dışında tabii ki tedavisi de var. Doktor tarafından önerilen anti-asitler, asit gidericiler, asit nötralize edici ilaçlar doktorun önerisine göre verilen dozlarda çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Yani anne adayları mide yanmasına katlanmak zorunda değildir. Doktorun önerdiği dozlarda ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat