Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte yapılan şeker taraması nedir?

151,713
kez izlendi
Puan: 4.47 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte yapılan şeker taraması nedir?

Anne adaylarında şeker hastalığını tespit etmek için yapılan testler ikiye ayrılır: 

- Şeker tarama testi 
- Şeker yükleme testi 

Şeker tarama testi 50 gr glikoz ile yapılır ve tüm anne adaylarına yapılması önerilir. 

Genelde 24 ile 30. haftalar arasında yapılır. Anne adayı gebelik şekeri açısından yüksek risk altındaysa daha önce yapılması gereklidir. 

Şeker tarama testinde anne adayına 50 gr şekerli su verilir. 1 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmeden alınan kan örneğinde şeker değerine bakılır. Eğer belli bir değerin altında çıkarsa gebelik şekeri yoktur. Fakat belli bir değerin üstünde çıkarsa o zaman gebelik şekeri şüphesi doğar ve kesin tanı koymak için şeker yükleme testinin yapılması gerekir. 

Şeker yükleme testi ülkemizde 100 gr glikoz, bazı ülkelerde ise 75 gr glikoz ile yapılır. Şeker yükleme testinde anne adayı kliniğe aç gider ve açlık kan şekerini ölçmek için anneden kan örneği alınır. Daha sonra 100 gr şekerli su içirilir ve. birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde kan örnekleri alınır. 

Şeker yükleme testi sonuçlarında birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde alınan kan örneklerinde kan değerlerinin ikisinde veya daha fazlasında şeker oranı yüksek çıkarsa o zaman hamilelik şekeri tanısı koyulur ve buna göre tedavi yapılır. Kan örneklerinden 1 tanesi yüksek çıkarsa şüpheli gebelik şekeri vardır ve belli bir süre sonra tekrar test yapılmalıdır. Eğer sonuçların hiçbirinde yüksek oranda şeker çıkmazsa anne adayında gebelik şekeri yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat