Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte yanlış ilaç kullanımına nasıl müdahale edilmeli?

1,148
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte yanlış ilaç kullanımına nasıl müdahale edilmeli?

Gebelikte yanlış ilaç kullanımı daha ziyade "habersiz kullanılan ilaçlar" sonucunda oluyor. Bir kadın gebe olduğunu bilmeden ilaç almış olabiliyor. Bu sebeple özellikle gebeliği planlayan ve korunmayan, doğurganlık çağında olup gebe kalma durumu olan kadınların ilaç kullanımında temkinli olmalarında fayda vardır.

Gebelik oluştuğu anlaşılmadan önce ilaç kullanılmışsa eğer hemen doktora başvurmak gerekir. Doktor ilkin içilen bu ilacın kategorisine, gebeliğin hangi döneminde kullanılmış olduğuna yani döllenme aşamasında mı, bebek yerleştikten sonra mı kullanıldığına bakıp değerlendirme yapacaktır. Son âdet tarihine göre bu hesaplama yapılarak henüz döllenme olmadan ilaç alınmışsa bebek etkilemeyecektir. 

Bebeğin ilk 8 hafta olan organ gelişim döneminde kullanılmışsa ve bu ilaç bebekte sıkıntı yaratabilecek ilaç grubundaysa bu durumda anne adayı bilgilendirilir. Doktor bu durumda anne adayına karşılaşabileceği durumlarla ilgili çok net olmayan bazı yorumlarda bulunur. Kullanılan ilaç risk grubunda bulunan bir ilaçsa anne adayının onayıyla gebelik sonlandırılabilir.

Yanlışlıkla tek dozda alınmış ilaç yine kategorisine ve gebelik sürecine bağlı olarak doktor tarafından değerlendirilir. Aşırı dozda ilaç alımı gerçekleştiyse zehirlenme olarak değerlendirilip mide yıkanır. Burada bir önemli olan da kan düzeyine bakılmasıdır. Kan düzeyi çok yüksekse bir toksikoloji uzmanıyla beraber bebeğe ve anneye bunun zararı ne olabilir diye tartıştıktan sonra bir yol haritası belirlenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat