Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte ne tür ilaçlar bebeğe zarar verir?

2,665
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte ne tür ilaçlar bebeğe zarar verir?

Gebelikte ilaç kullanımıyla ilgili iki çalışma var. Biri hayvan deneyleri diğeri geriye dönük sunulmuş vaka bildirimleridir.

Geriye dönük vaka bildirimleri

Bebek doğduğunda sağlıklı olabilir, ama bebeğin ileri dönemlerde okuldaki başarısına, bilişsel kapasitesine, zeka durumuna veya organlarının durumuna bakılabilmesi için uzun dönem takip edilmesi gerekir. Bu bebekler için doğduklarında sağlıklıdır demek yeterli değildir. 

Hayvan deneyleri
Hayvan deneylerine bakıldığında da temel olarak ilaçlar piyasaya girebilmek için onay almak zorundadır. Gebelik ilaç kategorisinde ilaçlar A, B, C, D ve X olarak sınıflandırılırlar.

A grubu ilaçlar
A grubunda bulunan ilaçlar insanda da rahatlıkla kullanılabilen, güvenilirliği kanıtlanmış ilaçlardır. Vitaminler ve kan (demir) hapları bu gruptadır.

B grubu ilaçlar
Bu grupta olan ilaçlar, hayvan deneylerinde gebe hayvanların çocuklarında doğumsal bir sakatlık saptanmamış, ama insan bildiriminin yetersiz olduğu ilaçlardır. Bunlar da bazı penisilin grubu antibiyotiklerdir.

C grubu ilaçlar
C grubu ilaçlar hayvan deneylerinde sakatlığa yol açtığı anlaşılmış ilaçlardır. Annenin sağlığı nedeniyle kullanılması gerekiyorsa kâr-zarar oranının dikkate alınması gerekir.

D grubu ilaçlar
D grubu ilaçların da fetusa olumsuz yönde etkisi vardır ve kâr-zarar oranına göre kullanılması gereken ilaçlardır.

X grubu ilaçlar
X grubu ilaçlar hiçbir şekilde kullanılmaması gereken, kullanıldığında annenin gebeliğinin sonlanmasına neden olan ve ciddi bir rahatsızlıkla karşılaşabileceği ilaçlardır.

Gebelikte ilaç kullanımında ilacın öncelikle hangi kategoride olduğuna, gebeliğin hangi döneminde ve hangi dozda alındığına bakmak gerekir. Bu karmaşık ve birçok faktörün içinde yer aldığı bir konudur. Gebelerin doktora danışmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat