Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte ilaç kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?

9,446
kez izlendi
Puan: 3.09 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte ilaç kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik döneminde ilaç kullanımının zorunlu olduğu durumlar vardır. Anne adayında şeker hastalığı, hipertansiyon, tiroit bozukluğu gibi durumlarda ilaç kullanması gerekebilir. 

Hormon ilacı kullanan kişiler hamile kalmadan önce doktoruna danışmalıdır. Bu durumda doktor kişinin gebelik öncesi kullandığı ilacı değiştirebilir ya da gebe kalmamasını önerebilir. Ancak kişinin hastalığı stabil hale geldikten sonra tekrar doktoru ile konuşarak hamile kalabilir. 

Bütün ilaçlar plasenta yoluyla bebeğe geçmekle birlikte, geçiş miktarı ilacın dozu, moleküler ağırlığı, gebelik dönemi ve farmakogenetik özelliklere göre değişmektedir. Gebeliğin ilk 10 gününde embryo dış uyaranlara duyarsız olduğu için bu dönemde alınan ilaçlar ya düşüğe neden olmakta, yada anomali yapmamaktadır. 

Eğer doktor tarafından ilaç kullanımı önerildiyse hamilelik döneminde önerilen ölçülerde ilaç kullanılabilir. Doktorun önerdiği ilaçların hamilelik döneminde kullanılmaması anne adayında olan herhangi bir hastalığın bebeğe geçmesine neden olabilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat